Industrial for Nextion NX4832T035 3.5inch LCD Touchable Display Module 480x320 3.5inch Resistive Touchable Screen Replacement
★★★★☆ 4.0 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.salutcle.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Industrial for Nextion NX4832T035 3.5inch LCD LCD Touchable Display Module 480x320 3.5inch Resistive Touchable ScreenFeatures:The NX4832T035 3.5inch LCD display deliver human machine interaction with 480x320 resistive touchable screen, replacing traditional LCD display through simplified UART communicationSave the trouble of wiring for users. can easily adapt to existing projects. Users only need to provide it with a UART.Designed for electronics engineers and developers, it serves industrial automation technicians, smart device creators, and consumer electronics manufacturers requiring control.Optimize machine operational panels or commercial kiosks with its responsive touchable that reduces wiring complexity while maintaining high resolution visual in confined spaces.This 3.5inch display ensures rapid prototyping through pre configured boards and editor software, prioritizing stability with included power accessories to screen damage.Specifications:Component Size Approx.100.5x54.94mm 3.95x2.16inch Resolution 480x320 Recommended power supply: 5V, 500mA,Power consumption: 5V 145mAPackage Includes:1Pc touchable ScreenNote:1.Please allow 1-2cm errors due to manual measurement, making sure that you not mind before order. 2.Due to the differences between different monitors, the picture may not reflect the actual of the item.
  • This 3.5inch display ensures rapid prototyping through pre configured boards and editor software, prioritizing stability with included power accessories to screen damage
  • The NX4832T035 3.5inch LCD display deliver human machine interaction with 480x320 resistive touchable screen, replacing traditional LCD display through simplified UART communication
Brand Luyismer
Model Name Luyismer
Manufacturer Luyismer
Model Number Luyismer
BuiltIn Media as described
Warranty Description Manufacturer warranty for 90 days from date of purchase
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (98)
4 stars
8% (10)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (14)